Întrebări și răspunsuri

  • Dacă ai emis o factură fiscală catre o firmă și o încasezi cu cardul mai trebuie să eliberezi bon fiscal?

    Dacă ai emis o factură fiscală catre o firmă și o încasezi cu cardul mai trebuie să eliberezi bon fiscal?

    • 2020-01-21

      La o achizitie cu cardul se emite si bon fiscal, doar ca la incasare nu se trece cash, ci credit (casa noastra de marcat are un buton separat de incasare prin card). Deci si in cazul PJ, daca deja emiteti bonuri fiscale catre ei, dati bon si la plata cu cardul.

    • 2020-01-21

      ART. I Normele metodologice pentru aplicarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, aprobate prin
      Hotărârea Guvernului nr. 479/2003, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 348 din 25 aprilie 2005, cu modificările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

      1. Articolul 1 se modifică și va avea următorul cuprins:

      "ART. 1 (1) În sensul art. 1 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu
      modificările și completările ulterioare, denumită în continuare ordonanță de urgență, prin operatori economici se înțelege persoanele fizice și juridice, întreprinderile familiale, precum și
      orice alte entități, cu excepția instituțiilor publice, care încasează, pe teritoriul României, inclusiv în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, integral sau parțial, cu numerar sau prin
      utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, de la persoane fizice sau juridice, contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum și a prestărilor de servicii efectuate
      direct către populație.

      (2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le înmâneze clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factura.

      Deci, se eliberează bon fiscal cu plata card daca factura nu este de tip cash & carry, care reprezinta fiscalizarea venitului la momentul livrarii de produs sau prestarii de servici, bonul de POS reprezinta dovada platii cu cardul, iar factura se emite la cerere.

    • Vrei să răspunzi la această întrebare?
      Scopul acestui forum este de a oferi suport antreprenorilor. Răspunsurile sunt moderate. Nu sunt acceptate răspunsurile incomplete, pe lângă subiect, insultele sau răutățile gratuite. Orice formă de reclamă este strict interzisă!



ad
ad